Хората могат да имат само по една безплатна банкова сметка за основни операции. Ако човек има повече от една такава сметка, банката ще може едностранно да прекрати договор за платежна сметка за основни операции и ще може да започне да налага такси.
Това е записано в проект за промени в Закона за платежните услуги и платежните системи, които са пуснати за обществено обсъждане, пише „Труд“.
При гласуването на бюджета за 2023 г. през миналата седмица депутатите решиха, че банковите сметки за основни операции ще бъдат без ежемесечна такса за поддръжка, ако по тях влизат само пари от заплата. Това означава, че ако по сметката постъпи някаква друга сума, банката ще може да започне да събира такси.
И сега банките предлагат сметки за основни операции, които са с по-ниски такси от традиционните разплащателни сметки.
В момента таксите по сметки за основни операции трябва да са под средното ниво на банковите такси за съответната услуга, извършвана чрез разплащателна сметка. Сметката за основни операции може да бъде използвана например за внасяне и теглене на пари, за плащане с карта в магазин, за теглене на пари от банкомат и плащане онлайн, както и за банкови преводи.
С приетите от парламента промени сметката за основни операции ще бъде без такса за поддръжка, без такса за теглене на пари в брой от банкомат на същата банка, както и без такса за теглене на пари в брой от офис на банката.
С предложените промени в Закона за платежните услуги и платежните системи страната ни ще направи още една крачка към влизане в еврозоната.
Промените, свързани с въвеждане на еврото, ще влязат в сила от момента на влизането ни в еврозоната. От датата на въвеждане на еврото в България ще бъде преустановено функционирането на поддържаната от БНБ система за разплащания в реално време РИНГС.
С въвеждането на еврото и за разплащания в страната ще бъде използвана Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (TARGET).