Само за седмица в Бургаско четирима души намериха смъртта си във водни басейни. Трима се удавиха в морето, а мъж изгуби живота си в язовир.
Повечето от инцидентите стават на неохраняеми ивици или след края на работния ден на водните спасители.
Но кои са най-честите причини, които увеличават черната статистика това лято?
Случаите, които завършиха фатално на морето това лято, само в Бургаско са над 10. Въпреки, че много често морето изглежда безопасно, защото е равно като тепсия не бива да се подценява, припомнят опитни водни спасители.
В следобедните часове, когато вятърът предизвиква вълни, то крие сериозни опасности.
Внимание: Смъртоносна опасност сковава Черноморието след дни, а в цяла България…
„Най-честите причини са непознаване на дъното и това, че хората не умеят да плуват. Втората причина е, че се къпят на неохраняеми зони, след употреба на алкохол, след обилно хранене”, обясни спасителят Петър Русев в сутрешния блок на Нова ТВ.
„Някои възрастните получават инсулт и инфаркт във водата. Много от тях са със сърдечни проблеми и при налягането на водната маса получават сърдечен удар и вследствие се удавят”, обясни спасителят Веселин Илиев.
Плажни хулигани: Това са хората, които гинат по родното Черноморие
Морето през август е опасно, защото тогава започва т.нар мъртво течение. Много от летовниците не се съобразяват нито с флаговата сигнализация по плажните ивици, нито със съветите на спасителите да не влизат във водата с надуваеми предмети.
А, непослушните се забелязват и от летовниците. „Не се доверяват на указанията на спасителите, мислят че се бъзикат с тях. Влизат вътре с алкохол в ръка”, разказа туристът Петко Гетов.
За да няма изненади, спасителите отново припомнят следното:
„Казваме на хората да идват на плаж до обяд, защото след това излиза вятър, има вълни и морето започва да дърпа”.