Известните рожденици на 5 септември

Днес повод за празнуване и почерпка имат:

У нас:

Васил Василев, бизнесмен, председател на Общобългарския комитет “Васил Левски”, на Фондация “Братя Василеви”, основател на Съюза на работодателите

Величко Конакчиев, легенда в радиожурналистиката, коментатор в програма „Хоризонт“, водещ на „Неделя 150“, „Нощен Хоризонт“ и „Нещо повече“ на Българското национално радио в периода 1992-2013, водещ на предаването „Очевидци“ в Българска национална телевизия.. Любопитен факт: На 10 ноември 1989 в 18 часа по програма Хоризонт на БНР бе първият, който обяви в ефир, че Тодор Живков е свален.

Проф. Венцислав Цветков, началник на УНГ клиника към ВМА от 2002 г.

Георги Илиев, (Георги Илиев Русев), футболист в периода 1999 – 2019, рекордьор по брой мачове в елита на България, национал. До април 2022 бе помощник треньор в Локомотив Пловдив (2020 – 2022)

Проф. д-р Иво Христов, юрист и социолог, депутат от БСП в 44-ото, 45-ото и 46-ото НС, преподавател в Катедра „Приложна и институционална социология“ на Пловдивския университет

Придоби популярност през 2017 с изявлението си, че 80 % от българите са дебили

Мария Търнева-Иванова, началник Отделение по неонатология в УМБАЛ „Пълмед“

Минчо Коралски, юрист, дългогодишен изпълнителен директор на Агенцията за хора с увреждания (януари 2006 –  декември 2021), социален министър по времето на Жан Виденов и зам.-министър в правителствата на Димитър Попов и Филип Димитров,

(създател и пръв директор  на НОИ нещо не хващам такова инфо … )

Николай Михайлов, лекар специалист в областта на съдовата хирургия и ангиологията, началник Отделение по съдова хирургия в УМБАЛ „Пълмед“ от 2016 г.

Пенка Чернева, журналистка и писателка. Автор е на публицистичните книги „Тук има силна вода” (1982), „Обичате ли Бах. Моите 24 безсъници” (2004), „Няма рецепта за живот. Хора, съдби, събития” (2011) и на белетристичните книги с разкази „Невъзможна самота” (2010), „Въпреки всичко” (2013), „Почти любовен роман” (2018)

Доц. Стоян Александров, съветник в УМБАЛ „Софиямед“

Теодора Бургазлиева, Мис България 2002 г. През 2018 излезе книгата й “Невъзможно” – пътеводител за всеки, който иска да пробие плътната стена от общоприети ограничени разбирания. Живее със семейството си в Калифорния и се грижи за близнаците си

Тереза Маринова, лекоатлетка, златна олимпийска медалистка в дисциплината троен скок от Сидни (2000), световна шампионка в Лисабон (2001). Стана доктор на науките и сега е главен асистент в Катедра Лека атлетика, Факултет „Педагогика“ на Националната спортна академия

 

По света:

Бенита Фереро-Валднер, австрийски дипломат и политик. Като европейски комисар по външните отношения и европейската политика на добросъседство (2004 – 2009) бе ангажирана със СПИН епидемията в Бенгази и със съдбата на българските медици. За ролята си при преговорите за освобождаването им е наградена с почетно гражданство на София (заедно с френския президент Никола Саркози и тоганашната му съпруга Сесилия Саркози), а на 17.09.2007 получава и орден „Стара планина“, първа степен. Любопитен факт: През септември 2009 г. загуби от българския кандидат Ирина Бокова в изборите за поста генерален секретар на ЮНЕСКО .

Вернер Херцог, германски кинорежисьор, сценарист, актьор и режисьор на опери, основоположник на ново течение в немското кино. „Там, където зелените мравки сънуват“, „Агире: Гневът Божи“,„Войцек“, „Носферату“, „Фицкаралдо“, „Cobra Verde“, „Всеки за себе си, Бог срещу всички“,„Балада за Бруно“, го утвърждават като самобитен творец на световната кино сцена. Любопитен факт: Играе в три епизода на  първия игрален телевизионен сериал по „Междузвездни войни“ – „Мандалорианеца”, без да е гледал нито един филм от сагата на Джордж Лукас.(по собствените му признания). През 2022 г., в навечерието на 80-ия си рожден ден, публикува мемоарите си „Всеки за себе си и Бог срещу всички“

Дитер Халелворден, германски комик, кабаретен актьор, певец и театрален директор с изключително бурна биография, която включва план за убийството на Валтер Улбрихт (виден деец на Германската компартия и председател на Държавния съвет на ГДР), политически ангажиран и до наши дни, когато през 2015 г. провокира полемика срещу десния екстремизъм, през април 2016 г публикува песен за Ердоган по музика на Narhallamarsch, след това критикува с песен и Меркел, а през март 2019 бе сред германските интелектуалци, които призоваха да се прекрати „джендър безсмислицата“, включително и „нелепите лингвистични конструкции“, които имат за цел да направят немския език полово по-неутрален.

Карис ван Хутен, актриса, претворила се в ролята на жрицата пророчица Мелисандра в поредицата „Игра на тронове“ (2012–2019)

Кат Греъм, Kat Graham, актриса, певица, танцьорка и модел от швейцарски произход, най-известна с ролята си на Бони Бенет в сериала „Дневниците на вампира“.

Майкъл Кийтън, артистичното име на американския актьор Майкъл Джон Дъглас, познат с ранните си комедийни роли в „Нощна смяна“ и „Бийтълджус“ и като Батман в двата филма на Тим Бъртън от антологията. За ролята на живота си – Ригън Томсън в „ Бърдмен“ получи Златен глобус и номинация за Оскар

Матиас Замер, бивш германски футболист и бивш треньор на Борусия Дортмунд и „Щутгарт“, спортен директор на Байерн Мюнхен (2012 – 2016). Сега е консултант на спортно-техническия щаб в Борусия (Дортмунд)

Паул Брайтнер, бивш германски футболист, полузащитник, играл за Байерн Мюнхен, Реал Мадрид и Айнтрахт Брауншвайг, световен и европейски шампион с отбора на ФРГ. Един от четиримата футболисти, отбелязали гол в два различни финални мача от Световната купа.

Роуз Макгауън, звезда от сериала “Чародейките” (в ролята на Пейдж Матюс) и филма “Бибрутално: Разходка смърт” и „Бибрутално 2: Планета страх“. През 2017 г. Time я призна за един от нарушителите на мълчанието, Личност на годината на списанието, за това, че говори открито за сексуално насилие и тормоз, по-специално по отношение на случаите на сексуално насилие на Харви Уайнстийн и движението MeToo. В края на октомври 2021 тя нападна Опра Уинфри, наричайки я изключително „фалшива“ заради снимка, на която журналистката целува по бузата осъдения изнасилвач Харви Уайнстийн.

Сусуму Тонегава, японски молекулярен биолог, удостоен с Нобелова награда за физиология и медицина през 1987 г. за откриването на генетичния механизъм н произвеждане на антитела в разнообразие. Днес става на 85 г.

Томи Портимо, финландски музикант, барабанист на „Sonata Arctica“

Сподели