Италианската фирма „Леонардо“ АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официално писмо до Министерството на здравеопазването за ново забавяне в доставката на следващите два медицински хеликоптера.
За това съобщиха от пресцентъра на министерството.
Според подписания договор за доставка на санитарни превозни средства за транспорт по въздух, вторият хеликоптер трябваше да бъде в България до 30 юни.
През май обаче фирмата информира, че поради закъснение в производствения процес, доставката на втория хеликоптер ще се забави, като се очаква той да бъде в България през ноември 2024 г.
В същата кореспонденция се посочва, че това не би следвало да повлияе на срока за доставка на третия хеликоптер, който е до края на м. декември 2024 г.
Миналата седмица италианският изпълнител „Леонардо“ обаче изпраща писмо, с което уведомява, че поради световната криза във веригата за доставки, все още са налице забавяния в осигуряването на ключови компоненти и на двата хеликоптера, които се отразяват и на останалите дейности по линията за окончателно сглобяване.
Очаква се вторият хеликоптер да бъде доставен на територията на страната през януари 2025 г., а третият – през февруари 2025 г.
От фирмата-производител уточняват, че тези срокове също не са окончателни.
В договора между изпълнителя и Министерството е предвиден гратисен период за забава на доставка от 60 дни, по отношение на втория хеликоптер. След това, за всеки следващ ден отклонение от сроковете, се налагат съответните санкции.
До момента на „Леонардо“ са наложени неустойки в общ размер от 69 749,17 лв.
Очакваната неустойка, която ще бъде наложена на изпълнителя, в случай, че доставката на хеликоптер №2 бъде осъществена до 31 януари догодина, е в размер на 284 503,22 лв.
Междувременно софтуерът на черната кутия на първия хеликоптер премина всички необходими тестове и се очаква финалното издаване на сертификат TSO (Technical Standard Orders).
Докато това се случи от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ са удължили до 12 ноември срока, в който хеликоптерът може да бъде експлоатиран без CVR/FDR.
Припомняме, че през март месец разследване на bTV установи, че няма документ, който да показва, че седемте забележки по първия медицински хеликоптер са отстранени.
И двете министерства – на транспорта и на здравеопазването, тогава обясниха, че нямат документ, който да удостоверява, че неизправностите са отстранени.
Причината – констатациите били „с информативен характер“.
На 8 март тогавашният министър на транспорта Георги Гвоздейков показа черната кутия от хеликоптера, която беше откачена от машината, за да бъде показано на зрителите, че тя съществува.
На въпрос дали е сертифицирана, той заяви, че това ще се случи в края на март, но впоследствие срокът беше отложен до средата на май.
Така вече месеци наред медицинският хеликоптер лети с несертифицирана черна кутия.