Човешка грешка категорично е причината за трагедията в „Граф Игнатиево“. Това заяви в ефира на Нова нюз военният експерт и бивш пилот Николай Калев, анализирайки доклада, изнесен преди минути от МО и прокуратурата относно инцидента на 13 септември в „Граф Игнатиево“, при който загинаха двама опитни летци.
„На прима виста някои работи ме шокират. Начинът на изпълнение на сложния пилотаж на малка височина например. Нарушени са първоначалните условия на цялото задание, категоричен бе той.
Извънредно! Отпаднаха 2 версии за катастрофата с починалите пилоти на Граф Игнатиево
„Тази височина 68 метра е непонятна. Минималната височина трябва да е 100 метра. Според мен скоростта за вертикална фигура е недостатъчна. Самолетът развива 780 км./ч и за да не бъде рисково изпълнението на вертикалната фигура, трябва да се тръгне нагоре поне с 600-650 км/ч. Те са карали с около 480 км/ч. Не че самолетът не може да я изпълни и така, но е добре човек да се подсигури“, обясни бившият военен пилот.
„Данните, които се дават, показват, че черната кутия е много добре разчетена. Няма проблеми с техниката. Грешката е на пилотите в техниката на пилотиране“, категоричен е Калев.
„Самолетът, когато няма наклон, много по-лесно преминава вертикалата надолу. Наклонът се е появил от това, че летците са искали да пилотират по оста за излитане и кацане. Създали са обаче страничен наклон, това означава че са влезли в дълбока спирала, където се увеличава претоварването и самолетът трудно излиза от пикиране“, обясни той.
„Допусната е грешка с техниката на пилотиране от летците. Това е непосредствената причина. Няма слабости в организацията и управлението, така казаха, но мисля, че там е имало сериозен проблем. Това е една от основните причини за трагедията“, смята експерта.
„Непосредствената причина е грешката на пилотите, и те платиха с живота си“, каза той.
Според него натренираността на пилотите е недостатъчна за тази маневра.
„Моето виждане е, че последните две седмици летците е трябвало да бъдат много добре натренирани, под контрола на своите преки командири. Трябвало е после в „Граф Игнатиево“ да направят поне 7-8 полета. Това не е станало, те не са достигнали своя максимум, което личи по редицата грешки, които са допуснали в полета, каза Калев.
„Грешката за това обаче е на хората, които ги организират. Ръководителят на полетите трябва адекватно да дава команди при полета, а такава команда няма. Това значи, че той не е бил в състояние да окаже помощ на екипажа“, смята бившият пилот.
„Във въздуха са мигновени ситуациите. Летците е трябвало да бъдат в много добро здравословно и психическо състояние и да бъдат уверени. Не можем да изпратим летци да изпълнят такъв демонстративен полет, без да сме уверени в благоприятния изход на маневрата“, добави той.
„Летците са можели да предвидят, че няма да има благоприятен изход от това задание, и да направят друга фигура, която да не ги застраши“, завърши той.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ