“Файненшъл таймс“: Сексизмът и тормозът царят на конференциите на ООН

На международните конференции, провеждани под егидата на ООН, сексизмът и тормозът срещу жените делегати процъфтяват. Няколко потърпевши разказаха за това пред Financial Times.

Така например, преди дни в Бон, Германия, се проведоха работни срещи в подготовка за есенната среща на върха за климата COP28. На тях няколко участнички са заявили, че са били подложени на издевателства, обиждани и сексуално тормозени от участниците мъже.

Камила Сепеда, ръководител на мексиканската делегация, е разказала, че е била сексуално тормозена на конференцията COP27 в Египет през миналата година. По-специално, тя е заявила, че е получила неприемливи съобщения от делегат мъж.

По-рано имаше официални съобщения и за други подобни случаи на сексуален тормоз на миналогодишната среща на върха на ООН за климата. Група от 20 държави, включително Мексико, САЩ, Великобритания, Германия, Перу и Канада, официално призоваха ООН да предприеме действия за „осигуряване на среда без тормоз“ в такива преговори.

Писмо до ООН, видяно от Financial Times, призовава организаторите да „обърнат специално внимание на това как се третират жените преговарящи в помещенията на (Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата), вътре и извън заседателните зали, за да се гарантира, че всички участници се чувстват част от уважителна и безопасна работна среда.“

Сега в ООН обмислят дали да актуализират своя „кодекс на поведение“ и дали да въведе нови мерки за сигурност за срещата на върха за климата COP28, която ще се проведе в края на годината в Дубай.

„Много е агресивно. Мъжете се държат по-лошо на тези конференции. Това е като дивия запад“, каза жена делегат от страна от Г-20, отбелязвайки, че подобни събития са помрачени от „много токсичното поведение на алфа мъже“.

Обвиненията включват и случаи на жени делегати, които са били принизявани: колеги мъже на срещите ги обсъждат и крещят по тях.

 

 

Сподели